Szczególnie Polecamy

_NO_RECOMMEND

Najbliższe Rejsy

XIV sekstantowe andrzejki na żaglowcu

Szczecin - Świnoujście

Cena: 1300 PLN

Termin rejsu: 2020-11-28 - 2020-12-02

XIV Sekstantowe mikołajki na żaglowcu

Świnoujście - Szczecin

Cena: 1300 PLN

Termin rejsu: 2020-12-02 - 2020-12-06

Najbliższe Szkolenia

_NO_TRAINING

Wyprawa na Grenlandię 2016

Wyprawa na Grenlandię 2016

W sezonie 2016 kpt. Maciek Sodkiewicz wraz z ekipą Sekstant Expediton planują ponownie odwiedzić Arktykę. Tym razem głównym celem naszej wyprawy będzie Grenlandia. Będziemy żeglować wzdłuż jej wschodniego wybrzeża podziwiając przepiękne fiordy, dziką przyrodę czy olbrzymie góry lodowe, których z pewnością nie zabraknie na naszej drodze. Ważnym punktem na naszej mapie będzie urokliwa Islandia, której także będziemy chcieli poświęcić nieco więcej czasu.Wyprawa Lodowe Krainy 2014-2015 dotarła do wielu pięknych i ciekawych miejsc w Arktyce powodując, że ekipa Sekstant Expedition na dobre zakochała się w tym miejscu… Wiemy, że widzieliśmy już naprawdę sporo, jednak apetyt rośnie w miarę odkrywania :)

Czas który spędziliśmy w 2014 roku na Grenlandii był zdecydowanie zbyt krótki. Dlatego postanowiliśmy tam powrócić. Wpłyniemy w grenlandzkie fiordy tak głęboko jak tylko się da!

Plan Wyprawy

Nasza tegoroczna wyprawa rozpocznie się 25 czerwca i potrwa aż 11 tygodni. Z racji tego, że mało kto z nas ma tak dużo urlopu to podzieliliśmy ją na pięć etapów. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie!

ETAP I
Trasa: Świnoujście – Kanał Kiloński – Helgoland – Edynburg
Termin: 25 czerwca – 9 lipca 2016
Krótki opis trasy: Przed nami dwa tygodnie niezwykle przyjemnej, ale też wymagającej, letniej żeglugi. Naszą wyprawę rozpoczynamy w Świnoujściu. Następnie popłyniemy wzdłuż niemieckiego wybrzeża w kierunku Kilonii i dalej Kanałem Kilońskim. Pierwszym dłuższym przystankiem będzie pobyt na wyspie Helgoland. Opuszczając to magiczne miejsce, złapiemy odrobinę wiatru w żagle i przecinając Morze Północne udamy się w kierunku historycznego Edynburga.
ETAP II
Trasa: Edynburg – Orkady – Wyspy Owcze – Islandia
Termin: 9 lipca – 23 lipca 2016
Krótki opis trasy: Ten etap rozpoczniemy w urokliwym Edynburgu. Już na samym początku zachłyśniemy się pięknem tutejszych zamków usytuowanych na skalistych zboczach. Następnie przemieścimy się w stronę Orkadów, czyli niemalże do epoki kamienia łupanego. Dalej udamy się w kierunku Wysp Owczych, które to uznawane są za prawdziwe przyrodnicze eldorado.Po wizycie na wyspach, czeka nas odrobina więcej żeglugi i obranie kursu na Islandię. W Reykjaviku, na koniec naszego rejsu przyjdzie czas na zregenerowanie sił w rozgrzewających źródłach geotermalnych.
ETAP III
Trasa: Islandia – wschodnia Grenlandia – Islandia
Termin: 23 lipca – 13 sierpnia 2016
Krótki opis trasy: Naszym głównym celem na najbliższe trzy tygodnie będzie eksploracja wschodniej części Grenlandii, a ściślej mówiąc dwóch osad - Tassilaq oraz Ittoqottormit. Poznamy życie tutejszej ludności, zobaczymy jak polują a także zasmakujemy mięsa z foki czy wieloryba! Po drodze napotkamy na sporą liczbę growlerów i gór lodowych. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy kajaki, zdecydowanie będziemy chcieli przyjrzeć im się bliżej i popływać między nimi. Istnieje również możliwość wspinania się na lodowe góry, co zresztą będzie niesamowitym przeżyciem! Na pewno będzie dzika i jakże inna dla nas przyroda, spotkamy dużo zwierzaków w tym może niedźwiedzia polarnego, od którego będziemy się na pewno trzymać w bezpiecznej odległości...
ETAP IV
Trasa: Islandia – Wyspy Owcze – Szetlandy – Stavanger
Termin: 13 sierpnia – 27 sierpnia 2016
Krótki opis trasy: Rejs rozpoczynamy w Reykjaviku. Na Islandii znajdziemy m.in. olbrzymie wodospady, pustynię, liczne gejzery czy źródła geotermalne. Dalej udamy się w kierunku Wysp Owczych, gdzie postaramy się wpłynąć w głąb malowniczych jaskiń. Kontynuując nasz rejs przemieścimy się w kierunku Szetlandów, które wyróżnia przepiękny krajobraz – łagodne, zielone pagórki, białe, piaszczyste plaże i strome klify. Po opuszczeniu wysp, przetniemy Morze Północne i zakończymy nasz rejs w Stavanger.
ETAP V
Trasa: Stavanger – Kopenhaga – Borholm – Gdańsk
Termin: 27 sierpnia – 10 września 2016
Krótki opis trasy: Ostatni etap naszej wyprawy rozpoczynamy w Stavanger gdzie obwiązkowym punktem jest spacer po malowniczej starówce wraz z klimatycznymi alejkami pełnymi śnieżnobiałych domków. Następnie pożeglujemy w stronę Lysefjordu. Tam znajduję się jeden z większych cudów natury czyli Preikestolen. Majestatyczny, ogromny, imponujący to słowa które najlepiej opisują ten niesamowity klif – lecz, żeby zrozumieć o czym mówimy, zdecydowanie trzeba zobaczyć go na żywo! Kolejnym naszym przystankiem będzie Flekkefjord, gdzie dominują urokliwe i urzekające zielone fiordy. Następnie udamy się do Skagen czyli do miejsca gdzie spotykają się dwa morza - Północne oraz Bałtyckie. Do tego dochodzą piękne, szerokie, białe, piaszczyste plaże - niesamowita uczta dla oczu Emotikon smile Później będzie jeszcze szekspirowski Zamek Kronborg i znana na całym świecie duńska Syrenka!Jacht

Pożeglujemy sprawdzonym w poprzednich wyprawach jachtem Barlovento II. Solidny 16 metrowy kadłub, 30 ton masy i osłonięte stanowisko sternika czynią z niego idealny jacht na takie wyprawy. Jest duży i przestronny – można na nim wygodnie żeglować przez 3 tygodnie. Na Barlovento II mieszkamy tylko i wyłącznie w kabinach, a obszerna mesa na rufie służy nam jako kącik rozrywkowy, czytelniczy i integracyjny. Z drugiej strony jest to dzielny jacht wyprawowy, a wszystkie urządzenia i instalacje zostały pomyślane tak by jacht był prosty i niezawodny.Barlovento II posiada rolowane przednie żagle, klasycznego grota oraz klasycznego bezana. Na wyprawę zabierzemy dwa komplety żagli, a dodatkowo spinakera. Dbamy o to by jacht był dobrze wyposażony. Posiadamy zapasowy agregat prądotwórczy, prodiż oraz kuchenkę elektryczną, pompy do ewentualnego tankowania wody słodkiej z lodowca i mnóstwo mnóstwo innych drobiazgów przydatnych w chłodnych rejonach. Więcej informacji w zakładce JACHT.

Kajaki i dodatkowe wyposażenie

Na jacht zabieramy dwa kajaki firmy Aquarius oraz 4 osobowy ponton z silnikiem 6 konnym. Dzięki kajakom będziemy mogli z bliska zwiedzać okolicę, pływać pomiędzy górami lodowymi czy mniejszymi growlerami. Będziemy też mogli powiosłować wśród malowniczych zatok w norweskich fiordach. Ponton z silnikiem zapewni całej załodze dostęp do miejsc gdzie nie ma portów, przystani czy nawet pomostów.
W trakcie całej wyprawy na jachcie będzie dodatkowa rakietnica z nabojami hukowymi a w trakcie etapów lodowych także broń palna w celu ochrony przed niedźwiedziami polarnymi.

Na jachcie posiadamy dwie stacjonarne radiostacje UKF, dwie UKF-ki przenośne oraz dwa telefony satelitarne Iridium, Przez cały czas trwania wyprawy będziemy na bieżąco przesyłali informacje o pozycji jachtu oraz pisali bloga. Dzięki temu rodziny i przyjaciele uczestników nie martwią się a wręcz po części uczestniczą w naszej wyprawie, śledząc poczynania jachtu i załogi.

Kto może z nami popłynąć?

Zapraszamy wszystkich, którzy odczuwają chęć przeżycia wspaniałej przygody. Nie wymagamy dużego doświadczenia żeglarskiego. Liczy się ogólna chęć podróżowania. Szukamy ludzi, którzy będą chcieli spędzić ten czas aktywnie: żeglować, pływać kajakami czy przejść się na wycieczkę pieszą po malowniczych miejscach, do których dotrzemy.
Więcej informacji bezpośrednio na stronie wyprawy

www.lodowe-krainy.pl