Szczególnie Polecamy

_NO_RECOMMEND

Najbliższe Rejsy

XIV sekstantowe andrzejki na żaglowcu

Szczecin - Świnoujście

Cena: 1300 PLN

Termin rejsu: 2020-11-28 - 2020-12-02

XIV Sekstantowe mikołajki na żaglowcu

Świnoujście - Szczecin

Cena: 1300 PLN

Termin rejsu: 2020-12-02 - 2020-12-06

Najbliższe Szkolenia

_NO_TRAINING

Wyprawa w Arktykę - Lodowe Krainy 2015

Geneza Wyprawy

Ciężko nam dojść do tego, kto pierwszy rzucił pomysł popłynięcia akurat w te rejony. Plan rodził się powoli, w trakcie wielu kolejnych rejsów w rejony polarne które kpt. Maciej Sodkiewicz poprowadził w ostatnich latach. Apetyt rośnie w miarę jedzenia i dlatego pojawił się pomysł organizacji serii wypraw w Arktykę.Latem 2013 roku zorgnizowaliśmy czteromiesięczną wyprawę SEKSTANT EXPEDITION – Rosyjska Arktyka 2013. Wyprawa dotarła do archipelagu Ziemi Franciszka Józefa, a następnie pożeglowała jeszcze wyżej docierając na szerokość 82 stopnie 10,5 minuty N i ustanawiając tym samym polski rekord żeglarstwa polarnego.W zeszłym roku postanowiliśmy ponownie pożeglować w Arktykę organizując wyprawę SEKSTANT EXPEDITION - Lodowe Krainy 2014. Udało się odwiedzić wiele pięknych i ciekawych miejsc, jednak ekipie SEKSTANT EXPEDITION pozostał pewien niedosyt...Arktyka uczy cierpliwości i wytrwałości dlatego w tym roku postanowiliśmy kontynuować projekt, organizując LODOWE KRAINY 2015! Pożeglujemy tak daleko na północ jak tylko się da!!

Plan Wyprawy

Nasz plan zakłada odwiedzenie najciekawszych i najbardziej niezwykłych rejonów w których króluje arktyczny lód. Podczas pierwszego modułu naszej wyprawy eksplorować będziemy najpiękniejsze fiordy zachodniego Spitsbergenu m.in. Isfjorden oraz Magdalenefjord. Odkryjemy także piękno takich miejsc jak Ny Alesund, Pyramiden czy Kafioyra. Zwodujemy kajaki i popływamy pomiędzy górami lodowymi a w wolnej chwili załoga poszuka ciepłych źródeł. Jeśli starczy czasu to okrążymy także Ziemię Północno-Wschodnią, a co najważniejsze, popłyniemy tak daleko na północ jak się da i spróbujemy poszukać granicy lodu!Podczas następnego etapu skupimy się na poznawaniu wschodniego wybrzeża Spitsbergenu. Jest to jedno z najdzikszych i najbardziej niedostępnych miejsc na świecie. Nastawiamy się na to, że przez 3 tygodnie nie spotkamy osad ludzkich. O wiele bardziej mozliwe jest za to spotkanie niedźwiedzi polarnych, od których będziemy trzymać się oczywiście w bezpiecznej odległości.
Ostatnia część naszej wyprawy to zdobycie południowego Spitsbergenu. Na najbardziej wysuniętym na południe fiordzie Svalbardu, odwiedzimy Polską Stację Polarną. Następnie pożeglujemy w stronę niezwykle urokliwej i nietypowej wyspy - Wyspy Niedźwiedziej. Kończąc naszą wyprawę postawimy również stopę na przylądku Nordkapp, z którego widoki zapierają dech w piersiach każdego.


Jacht

Pożeglujemy sprawdzonym w poprzednich wyprawach jachtem Barlovento II. Solidny 16 metrowy kadłub, 30 ton masy i osłonięte stanowisko sternika czynią z niego idealny jacht na takie wyprawy. Jest duży i przestronny – można na nim wygodnie żeglować przez 3 tygodnie. Na Barlovento II mieszkamy tylko i wyłącznie w kabinach, a obszerna mesa na rufie służy nam jako kącik rozrywkowy, czytelniczy i integracyjny. Z drugiej strony jest to dzielny jacht wyprawowy, a wszystkie urządzenia i instalacje zostały pomyślane tak by jacht był prosty i niezawodny.

Barlovento II posiada rolowane przednie żagle, klasycznego grota oraz klasycznego bezana. Na wyprawę zabierzemy dwa komplety żagli, a dodatkowo spinakera. Dbamy o to by jacht był dobrze wyposażony. Posiadamy zapasowy agregat prądotwórczy, prodiż oraz kuchenkę elektryczną, pompy do ewentualnego tankowania wody słodkiej z lodowca i mnóstwo mnóstwo innych drobiazgów przydatnych w chłodnych rejonach. Więcej informacji w zakładce JACHT.

Kajaki i dodatkowe wyposażenie

Na jacht zabieramy dwa kajaki firmy Aquarius oraz 4 osobowy ponton z silnikiem 6 konnym. Dzięki kajakom będziemy mogli z bliska zwiedzać okolicę, pływać pomiędzy górami lodowymi czy mniejszymi growlerami. Będziemy też mogli powiosłować wśród malowniczych zatok w archipelagu norweskich Lofotów. Ponton z silnikiem zapewni całej załodze dostęp do miejsc gdzie nie ma portów, przystani czy nawet pomostów.W trakcie całej wyprawy na jachcie będzie dodatkowa rakietnica z nabojami hukowymi a w trakcie etapów lodowych także broń palna w celu ochrony przed niedźwiedziami polarnymi.

Na jachcie posiadamy dwie stacjonarne radiostacje UKF, dwie UKF-ki przenośne oraz dwa telefony satelitarne Iridium, Przez cały czas trwania wyprawy będziemy na bieżąco przesyłali informacje o pozycji jachtu oraz pisali bloga.

Dzięki temu rodziny i przyjaciele uczestników nie martwią się a wręcz po części uczestniczą w naszej wyprawie, śledząc poczynania jachtu i załogi.

Kto może popłynąć z nami?

Zapraszamy wszystkich, którzy odczuwają chęć przeżycia wspaniałej przygody. Nie wymagamy dużego doświadczenia żeglarskiego. Liczy się ogólna chęć podróżowania. Szukamy ludzi, którzy będą chcieli spędzić ten czas aktywnie: żeglować, pływać kajakami czy przejść się na wycieczkę pieszą po malowniczych miejscach, do których dotrzemy.
Więcej informacji bezpośrednio na stronie wyprawy

www.lodowe-krainy.pl