Szczególnie Polecamy

Manewrowanie jachtem na silniku

Cena: 599 PLN

Termin szkolenia: 2019-04-06 - 2019-04-07

Praktyczny kurs ratownictwa morskiego

Cena: 750 PLN

Termin szkolenia: 2019-06-22 - 2019-06-23

Najbliższe Rejsy

100 godzin pod żaglami Borchardtem

Szczecin - Świnoujście

Cena: 1600 PLN

Termin rejsu: 2019-04-22 - 2019-04-27

XIII Sekstantowe Andrzejki

Gdynia - Gdynia

Cena: 990 PLN

Termin rejsu: 2019-11-28 - 2019-12-01

XIII Sekstantowe Mikołajki

Gdynia - Gdynia

Cena: 990 PLN

Termin rejsu: 2019-12-05 - 2018-12-08

Najbliższe Szkolenia

Manewrowanie jachtem na silniku

Cena: 599 PLN

Termin szkolenia: 2019-04-06 - 2019-04-07

Manewrowanie jachtem na silniku

Cena: 599 PLN

Termin szkolenia: 2019-04-13 - 2019-04-14

Praktyczny kurs ratownictwa morskiego

Cena: 750 PLN

Termin szkolenia: 2019-06-22 - 2019-06-23

Rejsy

Tropikalne Wyspy Zielonego Przylądka, pasatowe wiatry oraz wpłynięcie głęboko w rzekę Gambię - czyli prawdziwa afrykańska przygoda.

Mindelo - Wyspy Zielonego Przylądka - Gambia - Banjul - (opcjonalnie powrót na Wyspy Zielonego Przylądka)

[Gambia2015]

Rejs rozpoczynamy w Marinie Mindelo która jest jedyną profesjonalnie prowadzoną mariną na Wyspach Zielonego Przylądka, leżącą na wyspie Sao Vicente.


Capo Verde czyli Wyspy Zielonego Przylądka i państwo Republika Zielonego Przylądka, to grupa przepięknych i mało znanych wysp pochodzenia wulkanicznego, leżących na Atlantyku około 600 km na zachód od wybrzeży Afryki na wysokości Mauretanii i Senegalu. Archipelag składa się z dziesięciu zamieszkałych wysp i pięciu skalistych wysepek. Do 1975 roku archipelag był portugalską kolonią. Marynarzom i żeglarzom Cabo Verde (ang. Cape Verde) znane jest od stuleci przede wszystkim z produkcji znakomitego grogu. Archipelag powstał w wyniku erupcji wulkanicznej, przez co każda z wysp jest zupełnie inna, ma własną i specyficzną atmosferę. Stolicą małego państewka jest Praia - miasto na wyspie Santiago (Sao Tiago).
Wyspy podzielone są na:
 • Wyspy Zawietrzne: Santo Antao, Sao Vicente, Santa Luzia, Sao Nicolau, Sal i Boa Vista.
  Charakterystyka: długie, piaszczyste plaże, krystalicznie czysta woda o odcieniu turkusowym, przepiękna rafa koralowa. • Wyspy Podwietrzne: Maio, Santiago, Fogo i Brava. Wulkaniczne wyspy, klifowa linia brzegowa to charakterystyka tych wysp. Warto je zobaczyć przede wszystkim ze względu na piękne krajobrazy.

 • Wyspa São Vicente – podstawowe informacje:
  São Vicente zostało odkryte w dzień świętego Wincentego 22 stycznia 1462 roku, stąd też pochodzi nazwa wyspy. Od wschodu do zachodu mierzy 24 km, a z północy na południe około 16 km. Mindelo to 51-tysięczne miasteczko, jedyne miasteczko na wyspach, w którym znajduje się marina z prawdziwego zdarzenia, czyli z keją, prądem, słodką wodą i nasze miejsce postoju.


  Co warto zobaczyć w Mindelo:
 • targ rybny Mercado de Peixe
 • wieżę Torre de Belem (kopia tak samo nazywającej się wieży stojącej w Lizbonie)
 • zabytkowy kościół Nossa Senhora da Luz, gdzie swój talent prezentuje wielu ulicznych artystów - malarzy, poetów oraz piosenkarzy.
  Ale to z czego miasteczko słynie najbardziej to odbywający się tu karnawał, podczas którego miasto zamienia się niemal w brazylijskie Rio, a w klubach rządzą gorące rytmy morna i coladeira, no i oczywiście legenda najsławniejszej divy Afryki, Cesárii Joany Évoria, która urodziła się i mieszkała w Mindelo.


  Propozycja trasy rejsu w skrócie:

  Dzień 1 - Sobota
  Przylot i zakwaterownie na jachcie , przygotowania do rejsu
  Dzień 2 - Niedziela
  Zwiedzanie Wyspy, zaopatrzenie jachtu w paliwo i wode.
  Dzień 3 - Poniedziałek
  Rano formalności w imigrantion/customs, odprawa i zaraz wyjście w morze Do przepłynięcia około 150 Nm do wyspy Boa Vista,
  Dzień 4 - Wtorek
  Boa Vista , zwiedzanie Sal Rei,
  Dzień 5 - Środa
  Żeglujemy na Maio, Potem do Praia ,może uda się zatankować wode.
  Wyspa Santiago (Sao Tiago)
  Na wyspie mieści się stolica Wysp Zielonego Przylądka - Praia. Najbardziej znanym miasteczkiem na wyspie jest jednak Ciudade Velha - pierwsze portugalskie osiedle na Cabo Verde. Miasteczko położone jest nad morzem u ujścia głębokiego kanionu. Koryto rzeki pokrył zielony wąwóz z dostojnymi palmami, bananowcami, papajami i mango. Na północnym skraju wyspy leży kąpielisko Tarrafal, w zatoce, z piekną plażą, palmami.
  Dzień 6 - Czwartek
  Wyspa Fogo - wyspa "wulkan" jest rozpoznawalna z daleka przez szczyt Pico który ma 2829 metrów wysokości i ostatni raz był aktywny w 1995 r. Wyspa słynie z najlepszej kawy na świecie, która uprawiana jest u zboczy wulkanu. Poza tym ze dobrego białego wina i regionalnego sera. Fogo to także wspaniałe piaszczyste plaże z piaskiem koloru czarnego.
  Dzień 7, 8, 9 - na morzu
  Pasatowa żegluga do Banjul ( 400 Nm), łowimy ryby, obserwujemy delfiny i ogólnie się relaksujemy. (Komórki Off!)
  Dzień 10 - Poniedziałek
  Banjul -formalności graniczne- Wycieczka na Targ, Zwiedzanie Banjul, targ rybny, przejście do Lamin Lodge
  Dzień 11 - Wtorek
  Dzień śladami Kunta Kinte, bohatera słynnego serialu "Korzenie". Serial opowiada o korzeniach oraz losach pierwszych afroamerykańskich mieszkańcow USA. Sniadanie na Morzu, wcześnie rano płyniemy do ALBREDY, która niegdyś była francuskim punktem handlowym w epoce niewolnictwa. Zwiedzimy muzeum niewolnictwa, kościół, jeden z pierwszych w Gambii oraz flagę wolności. Następnie udamy się do JUFFEREH, wsi, w której znajduje się dom słynnego niewolnika, na podstawie którego losów, powstał serial. Następnie rejs na WYSPĘ JAMES, druga nazwa wyspa Kunta Kinteh. Znajduje się tu Fort James, który wraz z kilkoma historycznymi budowlami w pobliskiej Albredzie, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  Dzień 12 - Środa
  Po śniadaniu zwiedzanie Parku Wodnego Kiang West National Park, najbardziej dzikiego terenu dorzecza Gambii. Park zamieszkują różne gatunki małp, guźce, antylopy i kilkaset gatunków bajecznie kolorowych ptaków (między innymi bocian żółtodzioby, wężowiec, kilka gatunków zimorodków, czaple astrydy). Przeprawa łodziami ( lub naszymi Dinghy) po kanałach parku, obserwacja wiecznie zielonych lasów namorzynowych. Mangrowce należą do najbogatszych ekosystemów na Ziemi, wyróżniających się największą produkcją biologiczną. Żyjące tu ryby, małże, kraby czy ostrygi stanowią pożywienie dla wielu gatunków ptaków i co równie ważne, są po prostu spiżarnią miejscowej ludności. Pózny Lunch w Tendabie po zwiedzaniu parku.
  Dzień 13 - Czwartek
  Płyniemy do Bintang Bolon Lodge i Bwian, wycieczka do Kanilai (odwiedzimy wioski żyjącego tu plemienia Mandinka lub Jola), powrót na jacht.
  Dzień 14 - Piątek
  Wypływamy z Bintang Log do Lamin Lodge. W drodze powrotnej podpłyniemy do BARRA i zwiedzimy Fort Bullen zbudowany przez Brytyjczyków prawie 200 lat temu. Ponieważ szerokość rzeki w tym miejscu wynosi prawie 5 km a chciano kontrolować także północny obszar ujścia rzeki aby nie pozwolić francuskim i portugalskim handlarzom niewolników na przejście północnym brzegiem ujścia rzeki , wybrano lokalizacje na cyplu zwanym Barra Point. Fort został zbudowany przez komandora Charlesa Bullen w 1827 roku, który został wysłany przez Brytyjczyków zahamować handel niewolnikami po uchwaleniu ustawy o zniesieniu niewolnictwa w 1857 roku.
  Dzień 15 - Sobota
  Banjul, wycieczka na atlantyckie plaże, przekazanie jachtu...

  lub Dzień 15 - 21 - powrót na Wyspy Zielonego Przylądka.

  Wizy i przydatne informacje:
 • Cabo Verde:
 • Polaków obowiązują wizy. Najprościej kupić je na lotnisku po przylocie. Koszt – 45 euro dla turystów indywidualnych, a w przypadku grup zorganizowanych cena maleje nawet do 25 euro. Cena jest uzależniona od celu pobytu i liczby wjeżdżających w danej grupie.
 • Gambia:
 • Obywatele polscy podróżujący turystycznie do Gambii zwolnieni są z obowiązku wizowego. Obowiązkowe jest posiadanie dowodu ważnego szczepienia przeciwko żółtej febrze w międzynarodowej książeczce szczepień.

  Informacje dotyczące waluty:
 • Zielony Przylądek: Teoretycznie obowiązuje kurs 110 escudos do 1 euro, ale tak naprawdę wszędzie za jedno euro dostaniecie tylko 100 escudos. No, może w bankach jest lepiej. A co do bankomatów – jest ich trochę, tyle że posiadacze kart MasterCard, jeśli nie mają przy sobie zapasu gotówki, zejdą z głodu. Honorowane są tylko karty Visa. Ale nie liczcie na realizowanie transakcji plastikiem. Nawet w większości hoteli gotówka jest niezastąpiona.Pieniądze wymieniać można jedynie w większych ośrodkach miejskich (Praia, Mindello, Tarrafal).
 • W Gambii płacimy w dalasis (GMD). Nie można ich kupić w Polsce, ale zabieramy ze sobą euro lub dolary i wymieniamy na miejscu. Punkty wymiany są praktycznie wszędzie. Najmniej opłacalne jest wymienianie pieniędzy w hotelach. Do Gambii możemy zabrać gotówkę i karty płatnicze VISA. Uwaga: nie ma możliwości płacenia ani wypłacania pieniędzy z innych kart, np. Maestro czy MasterCard. Bankomatów nie znajdziemy ani w stolicy ani na prowincji.
 • Wróć