Szczególnie Polecamy

Manewrowanie jachtem na silniku

Cena: 599 PLN

Termin szkolenia: 2019-04-06 - 2019-04-07

Manewrowanie jachtem na silniku

Cena: 599 PLN

Termin szkolenia: 2019-04-13 - 2019-04-14

Najbliższe Rejsy

100 godzin pod żaglami Borchardtem

Szczecin - Świnoujście

Cena: 1600 PLN

Termin rejsu: 2019-04-22 - 2019-04-27

XIII Sekstantowe Andrzejki

Gdynia - Gdynia

Cena: 990 PLN

Termin rejsu: 2019-11-28 - 2019-12-01

XIII Sekstantowe Mikołajki

Gdynia - Gdynia

Cena: 990 PLN

Termin rejsu: 2019-12-05 - 2018-12-08

Najbliższe Szkolenia

Manewrowanie jachtem na silniku

Cena: 599 PLN

Termin szkolenia: 2019-04-06 - 2019-04-07

Manewrowanie jachtem na silniku

Cena: 599 PLN

Termin szkolenia: 2019-04-13 - 2019-04-14

Praktyczny kurs ratownictwa morskiego

Cena: 750 PLN

Termin szkolenia: 2019-06-22 - 2019-06-23

Rejsy

Korsykańska forteca i niezliczone zabytki Genui

Monte Carlo (Monako) - Bonifacio - Genua (Włochy)

[Borchardt2]


Ze słonecznych wybrzeży Księstwa Monako wyruszymy w rejs po północnej części Morza Śródziemnego.
Monte Carlo jest jedną z głównych dzielnic drugiego z najmniejszych pod względem powierzchni niezależnych państw świata. Tak jak całe księstwo, dzielnica ta położona na opadającym ku morzu stoku górskim stanowiącym przedłużenie Alp Nadmorskich. To malownicze miejsce słynie przede wszystkim z pięknych uzdrowiskowych plaż oraz ogromnej liczby kasyn. Nazywane jest nawet stolicą hazardu, gdzie Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych znajduje się w przepięknym XIX wiecznym budynku kasyna zaprojektowanym przez Charlesa Garniera - projektanta neobarokowej paryskiej Opery Garnier. Samo Kasyno skrywa w swoich ścianach ogrom pomieszczeń, wydzielonych dla tych zamożniejszych i dla tych którzy tylko na chwilę chcą zagościć w tym miejscu.


Wchodząc od południowej strony budynku, znajdziemy się w operze. To właśnie w tym miejscu odbywały się premiery słynnych przedstawień, w tym "Potępienie Fausta" (1893), "Kuglarz Maryi" (1902) czy "Dziecko i czary" (1925). Bajeczność i rozmach tego miejsca niejednemu odejmie głos. Wokół kasyna znajdują się ogrody z tarasami, ścieżkami, kwietnikami. Ogród Japoński należy do jednego z najpiękniejszych. Kolorowe kwiaty, finezyjne krzewy i drzewa przeprowadzą nas w bajkowy krajobraz. Odpoczynek w takim miejscu pozwoli przygotować się do dalszej wycieczki po mieście.


Z Monte Carlo popłyniemy na Korsykę. Greccy żeglarze nazwali tę wyspę Kalliste czyli najpiękniejsza. I rzeczywiście - co do jej uroku i piękna nie mylili się w żadnym stopniu. Zacumujemy w porcie Bonifacio, będącym prawdziwą perłą Morza Śródziemnego. Miasto usytuowane na wysokich, niemal pionowych, wapiennych klifach w południowej części Korsyki sprawia wrażenie jak gdyby miało zaraz runąć do morza. Dzieli się ono na nadmorską część dolną, położoną tuż nad cieśniną Świętego Bonifacego oraz położoną wyżej część górną obejmującą Stare Miasto. W części nadmorskiej czekają na nas urokliwe tawerny i restauracje serwujące lokalne korsykańskie specjały.


Stare Miasto zabudowane jest wysokimi, kamiennymi domami, między którymi wiją się wąskie i kręte uliczki. Tymi drogami biegał w młodości mieszkający tu swego czasu Napoleon Bonaparte. W mieście znajduje się także muzeum upamiętniające Wielkiego Wodza. Najważniejsze zabytki Bonifacio to potężny obronny bastion Cytadeli i XIV-wieczny kościół Sainte-Marie Majeure z wysoką kwadratową dzwonnicą. W Bonifacio osadzona została akcja XIX-wiecznej noweli Ventetta, którą napisał francuski mistrz minimalistycznej formy - Guy de Maupassant.


Rejs zakończymy w największym włoskim porcie morskim. Genua jest miastem o długiej i bogatej historii, założonym przez starożytnych Ligurów. W III wieku p.n.e została podbita przez Rzymian, a po upadku Imperium znalazła się w rękach Longobardów. Okres jej największego rozkwitu przypadał na XII i XIII wiek, kiedy toczyła walkę z Wenecją i Pizą o dominację nad szlakami handlowymi. Władzę w mieście zdobyła wówczas grupa kupców i bankierów, utrzymująca kontakty handlowe z książętami, królami i papieżami, co na długie dziesięciolecia zagwarantowało rozwój miasta. W 1270 roku Genua wyemitowała pierwsze pierwsze obligacje komunalne. Pod koniec XIV wewnętrzne konflikty doprowadziły do rozbicia jedności genueńskiego kupiectwa, a w bitwie pod Chioggi flota Genui zastała rozbita przez Wenecjan. Potęga miasta-państwa została ostatecznie złamana i Genua stała się zależna od Wenecji.


Z Genui pochodzili tacy żeglarze jak Andrea Diora czy Krzysztof Kolumb. Przy Piazza Dante podziwiać można XVII-wieczną rekonstrukcję domu, w którym według tradycji spędził swoją młodość odkrywca Ameryki. Aktualnie w domu znajduje się muzeum z pamiątkami po żeglarzu. Inne miejsca godne uwagi to między innymi średniowieczna brama miejska Porta Soprana znajdująca się obecnie w centrum miasta, czy zabytkowa Katedra San Lorenzo z piękną renesansowa kaplicą Cappella di San Giovanii, w której znajdują się ponoś szczątki Jana Chrzciciela. W trakcie zwiedzania Genui warto obejrzeć przepiękną architekturę budynków wzniesionych wzdłuż via Balbi oraz via Garibaldi, gdzie mieści się XVI-wieczny gmach Palazzo Bianco z bogatą kolekcją obrazów mistrzów szkoły genueńskiej (m.in. Caravaggio).


O ile dawna, średniowieczna Genua nie miała zasadniczo jednego głównego rynku czy placu, przy którym skupiałoby się życie miasta, o tyle dziś centrum takim nazwać można piazza De Ferrari - tradycyjnem miejsce spotkań wielu genueńczyków na granicy starej i nowej części miasta. Znajdują się tu budynki opery i akademii sztuk pięknych, wielka fontanna, Pałac dożów Genui a także pomnik narodowego bohatera Włoch - Giuseppe Garibaldiego. W Starym Porcie podziwiać można Galeon Neptun – słynną replikę galeonu zbudowaną na potrzeby filmu Piraci Romana Polańskiego, jedno z największych europejskich akwariów, a także nowoczesną 8-ramienną konstrukcję z windą widokową, czyli Il Bigo. Niedaleko znajduje się 77-metrowa latarnia morska La Lanterna, podwyższona o 40-metrową skałę, na której stoi.

Wróć