Szczególnie Polecamy

Szczecin - Bornholm - Świnoujście

Cena: 1600 PLN

Termin rejsu: 2019-04-22 - 2019-04-27

Gdynia - Liepaja/Kalmar/Bornholm/Karlskrona - Gdynia

Cena: 990 PLN

Termin rejsu: 2019-12-05 - 2018-12-08

Najbliższe Rejsy

100 godzin pod żaglami Borchardtem

Szczecin - Świnoujście

Cena: 1600 PLN

Termin rejsu: 2019-04-22 - 2019-04-27

XIII Sekstantowe Andrzejki

Gdynia - Gdynia

Cena: 990 PLN

Termin rejsu: 2019-11-28 - 2019-12-01

XIII Sekstantowe Mikołajki

Gdynia - Gdynia

Cena: 990 PLN

Termin rejsu: 2019-12-05 - 2018-12-08

Najbliższe Szkolenia

Manewrowanie jachtem na silniku

Cena: 599 PLN

Termin szkolenia: 2019-04-06 - 2019-04-07

Manewrowanie jachtem na silniku

Cena: 599 PLN

Termin szkolenia: 2019-04-13 - 2019-04-14

Praktyczny kurs ratownictwa morskiego

Cena: 750 PLN

Termin szkolenia: 2019-06-22 - 2019-06-23

Rejsy

Rejs z Petersburga na Tydzień Średniowieczny na Visby

Petersburg - Helsinki - Visby - tydz. kultury średniowiecznej - Gdynia

[Rosja4]


Rejs rozpoczniemy od monumentalnego miasta. Sankt Petersburg dla niejednego wspaniałe miasto, które raz w życiu trzeba odwiedzić, dla nas stanie się punktem docelowym oraz miejscem, o którym długo będziemy opowiadać z zachwytem.
Jest wyjątkowym i niespotykanym miastem na skalę światową. Leży przy ujściu Newy do Zatoki Fińskie. Zostało założone przez cara Piotra I na początku XVIII wieku. Za dokładną datę początku Petersburga uważa się 27 maj 1703 roku.
Początkowo nosiło nazwę Piotrogród. Dzięki położeniu nad Bałtykiem miasto od samego początku silnie rozwijało się gospodarczo. Czas jaki Piotr I potrzebował, aby jego wyśnione miasto powstało, to zaledwie 9 lat, po których oczom ukazało się piękno barw, przepych ozdób i złoto, połyskującego z dachów cerkiew. Miasto stale się rozwijało, stając się dumą wielu carów.
Petersburg to tak naprawdę miasto mieszczące się na 40 wyspach, poprzecinanych kanałami. Tym samym bardzo często nazywany jest Wenecją Północy jak również Palmirą Północy, nikogo te tytuły nie zdziwią, po zwiedzeniu ogromnego w piękno i przepych miasto.


Zwiedzanie miasta najlepiej jest rozpocząć od głównej ulicy, Newskim Prospektem, przy której znajduje się wiele malowniczych kamienic z dachami o pastelowych barwach, banki, hotele, centra handlowe. Wszystko zaprojektowane i wybudowane w myśl wizji Piotra I.
Najpiękniejszą częścią Petersburga jest Pałacowe Wybrzeże, które widać już tuż przy rzece Nava. W miejscu tym góruje budynek Admiralicji, który jest jednym z pierwszych wybudowanych gmachów w mieście oraz niedaleko znajduje się również największa świątynia Sobór Izaaka, która budowana była przez ponad 40 lat. Świątynia liczy sobie ponad 100 m wysokości, jej sklepienie tworzy imponująca kopuła z czystego złota, której promień mierzy 11 metrów.Tuż przy metrze znajduję się druga świątynia, która została wybudowana na kształt bazyliki Sw. Piotra w Rzymie, jest to Sobór Kazański. Budynek charakteryzuje się półkolistą kolumnadą z bardzo skromnym wystrojem. Wewnątrz soboru mieszczą się posągi bohaterów walk z Napoleonem: feldmarszałka Kutuzowa i jego towarzysza broni Michaiła Barclaya de Tolly.


Kompleks pałacowo-ogrodowy Peterhof, to również miejsce uwielbiane przez Piotra I. Pośrodku parku znajduje się Wielki Pałac z XVIII wieku, którego zdobienia lśnią w promieniach słońca. Z biegiem czasu przebudowywany urzeka barokowym stylem, pięknem złoceń i wykończeń.

Obok Pałacu mieści się również park francuski z fontanną Neptuna oraz park zaprojektowany w stylu angielskim.
Park zdobiony jest przez 37 złocone posągi oraz liczne fontanny oraz 142 wodotryski.
Na uwagę zasługuje fakt, że woda do instalacji poprowadzona jest wprost z oddalonych o 22 km Wzgórz Ropszyńskich, a później spływa Kanału Morskiego a dalej do Zatoki Fińskiej Ogrom tego miejsca nie jednego przysporzy o zawrót głowy.

Pałac Zimowywraz z Placem Pałacowym położony jest wzdłuż rzeki Newy. Ten barokowy pałac powstał w latach 1754-1762 według projektu Bartolomeo Rastrellego. Budowano go dla Elżbiety Romanowej (córki cara Piotra I Wielkiego), wzorując się na francuskim Wersalu. Budowę ukończono po jej śmierci. Jako pierwsza zamieszkała w nim cesarzowa Katarzyna II.
Plac przed Pałacem był miejscem tak zwanej krwawej niedzieli, która stała się bezpośrednią przyczyną wybuchu rewolucji w 1905. Tłum około 30 000 robotników zgromadził się przed Pałacem trzymając w rękach ikony i portrety cara. Na rozkaz cara wojsko otworzyło ogień, zabitych zostało około tysiąca osób, a kilka tysięcy zostało rannych.


Do obiektów będących wizytówką Petersburga zaliczyć należy przede wszystkim Ermitaż, czyli Państwowe Muzeum, w którym zgromadzono jedną z największych kolekcji dzieł sztuki i innych eksponatów historycznych na świecie - w liczbie  3 miliony, przy czym tylko 5 proc. wystawia się dla zwiedzających. Podstawowe ekspozycje muzeum zajmują 365 sal. Wśród eksponatów wymienić można: dzieła i zabytki antyczne, archeologiczne i numizmatyczne oraz kolekcje malarstwa światowego (Rembrandt, Rubens, Gauguin, Picasso, Monet).


Opuszczając Petersburg udamy się następnie do stolicy Finlandii. Helsinki Helsinki to miasto leżące na południu Finlandii, na brzegu Zatoki Fińskiej. Geograficznie jest zróżnicowane, gdyż część miasta leży na stałym lądzie i półwyspach, a duża część na archipelagu zawierającego ok 300 wysp.
Oryginalna nazwa pochodzi od szwedzkiego słowa Helsingfors, złożonego z dwóch członów. Pierwszy Helsing jest nazwą rzeki, nazywaną dzisiaj Vantaa, drugi człon fors oznacza wodospad, kaskadę.


Helsinki to bogaty ośrodek pod względem kultury i sztuki, każdy znajdzie coś dla siebie. Ogromna liczba muzeów, m.in. Muzeum Poczty, Muzeum Radia, Muzeum Sportu, Muzeum Teatru to doskonała okazja do poznania kultury, sztuki oraz historii tego regionu. Do najważniejszych ośrodków trzeba zaliczyć Muzeum Narodowe, (Kansallismuseo) założone w połowie XIX wieku, jest to największy zbiór historycznych eksponatów Finlandii. Muzeum zostało założone w 1893 roku jako Państwowe Muzeum Historyczne. Liczne zbiory muzealne podzielone są na 6 tematycznych wystaw, które można oglądać przez cały rok. Do najciekwaszych działów zaliczyć można: Prehistoryczny, który w swojej kolekcji zawiera bogate zbiory archeologiczne, dział Państwowy, ukazujący historię i sztukę od średniowiecza Finlandii do wieku XX, oraz Skarbiec który zawiera kolekcję monet, orderów, sreber oraz broni.


W Helsinkach znajduje się również największe muzeum sztuki, Ateneum, w którego murach znajdują się obrazy m.in.  Gallena-Kalleli, Järnefelta, Sallinena, van Gogha, Cezanne'a i innych.

Koneserzy sztuki sakralnej znajdą również coś dla siebie. W mieście jest kilka dostojnych obiektów wartych uwagi. Sobór Uśpieński jest główną świątynią Fińskiego Kościoła Prawosławnego w Helsinkach. Wybudowany w 1868 roku przez rosyjskiego architekta Aleksieja Gornostajewa. W świątyni widać bardzo mocno zarysowane rosyjskie wpływy w Finlandii, przejawiające się czerwoną fasadą i złotymi kopułami wznoszącymi się nad Soborem.Dla miłośników ceniących sobie nieco nowoczesny charakter w obiekcie sakralnym, Helsinki również mają coś w zanadrzu. Zaprojektowany przez braci Timo i Tuomo Suomalainen, zbudowany w 1969 roku Kościół Skalny (Kościół Temppeliaukio) należy do najpopularniejszych obiektów architektonicznych Finlandii, nie tylko wśród budowli nowoczesnych ale i historycznych. Kościół został zbudowany wewnątrz masywnych, granitowych skał. Na zewnątrz budowli widać jedynie miedzianą kopułe, która spoczywa na kamiennych blokach. Owalne wnętrz kościoła ośiwetlone jest światłem naturalnym, które wpada dzięki 180 szklanym panelom, umieszczonym koncentrycznie pomiędzy kopułą a ścianami świątyni. Obrys zewnętrzny przypomina grób korytarzowy Newgrange w Irlandii.
Te i wiele innych atrakcji to tylko ułamek Helsinek, które na pewno trzeba odwiedzić.

Gdy już rozsmakujemy się w morskiej żegludze obierzemy kurs na największą wyspę Bałtyku.


Na środku morza leży niedostępna wyspa Gotlandia. W jej stolicy Visby zachowała się wspaniale średniowieczna architektura. Port otacza gęsta sieć wąskich uliczek starego miasta, otoczonego, dobrze zachowanym murem obronnym o długości ponad 3,5 km i wysokości 11 metrów.


Dostępu do starówki strzegą bramy z podnoszonymi kratami oraz 50 masywnych wież. Ze względu na ten wspaniały średniowieczny klimat, od wielu lat na początku sierpnia odbywa się tutaj Tydzień kultury średniowiecznej. Na 7 dni i nocy miasto cofa się o kilka wieków.


Po uliczkach wędrują kupcy, rzemieślnicy, kobiety i mężczyźni przebrani w stroje odbiegające od tych teraźniejszych. Ma się wrażenie, że czas cofnął się o kilkaset lat. Bogactwo stylizacji, to nie tylko ludzie ubrani w stroje, to również cały styl życia tamtej epoki. Z postawionych w cieniu murów miejskich, namiotów wydobywa się śpiew, rozmowy, odgłosy kutego żelaza, zapachy przyrządzanej nad ogniem dziczyzną i pieczonych owoców.


Popołudniami odbywają się turnieje rycerskie, które zachwycą niejednego. Nie zabraknie też brawurowych pokazów łuczników, kuszników jak również występów błaznów. Ci ostatni odciągają wzrok przechodnia od doczesnego życia, przybliżając atmosferę tamtej epoki, zachwycając, rozweselając, ukazując magię i czar średniowiecznej Skandynawii.


Obok takiego festiwalu nie można przejść obojętnie. Ludzie, którzy raz poczuli klimat tamtej epoki, przybywają ponownie, by choć na krótką chwilę przenieść się w epokę, w której rycerz walczył o rękę swojej wybranki a za honor potrafił oddać życie.

Wróć