Szczególnie Polecamy

Manewrowanie jachtem na silniku

Cena: 599 PLN

Termin szkolenia: 2019-04-06 - 2019-04-07

Manewrowanie jachtem na silniku

Cena: 599 PLN

Termin szkolenia: 2019-04-13 - 2019-04-14

Najbliższe Rejsy

100 godzin pod żaglami Borchardtem

Szczecin - Świnoujście

Cena: 1600 PLN

Termin rejsu: 2019-04-22 - 2019-04-27

XIII Sekstantowe Andrzejki

Gdynia - Gdynia

Cena: 990 PLN

Termin rejsu: 2019-11-28 - 2019-12-01

XIII Sekstantowe Mikołajki

Gdynia - Gdynia

Cena: 990 PLN

Termin rejsu: 2019-12-05 - 2018-12-08

Najbliższe Szkolenia

Manewrowanie jachtem na silniku

Cena: 599 PLN

Termin szkolenia: 2019-04-06 - 2019-04-07

Manewrowanie jachtem na silniku

Cena: 599 PLN

Termin szkolenia: 2019-04-13 - 2019-04-14

Praktyczny kurs ratownictwa morskiego

Cena: 750 PLN

Termin szkolenia: 2019-06-22 - 2019-06-23

Rejsy

Na majówkę do Kopenhagi

Trzebież - Świnoujście - Kopenhaga - Goteborg - Trzebież

[majowka2012]

Morską podróż rozpoczniemy z Trzebieży, w której zaokrętujemy się na jeden z nielicznych żaglowców pływających pod polską banderą. Naszym domem oraz miejscem zmagań z morską przygodą stanie się na kilka dni Kapitan Głowacki. Żaglowiec choć nie należący do największych z flotylli pływającej po Morzu Bałtyckim, to jednak piękny i nie odbiegający od dostojnych większych kolegów. Na rejowym żaglowcu popłyniemy poprzez krainę 44 wysp –Świnoujście oraz zachodnią część Morza Bałtyckiego, przemierzając Cieśniny Duńskie do owianej legendą Kopenhagi.


W marinie królewskiej w samym centum miasta rozpocznie zwiedzanie. Powinniśmy udać się wpierw wzdłuż kanałów, wśród których odnajdziemy folklor miasta. Odpoczynek w pobliskich pubach znajdujących się tutaj bardzo licznie, będzie miłym początkiem do zebrania sił na wielką wycieczkę po mieście. Tetniaca zyciem, dniem i noca, stolica Danii kojarzy sie nie bez powodu z zielonymi parkami, stojacymi na deptakach artystami - kuglarzami, muzykami. Znajduja sie tu liczne muzea, m.in.: Carlsberg Glyptotek (sztuka staroz., malarstwo fr. i dun.), National Museet, Statens Museet for Kunst, B. Thorvaldsena oraz liczne zabytki architektury, parki, ogród botaniczny z obserwatorium astronomicznym, najwiekszy w Skandynawii ogród zoologiczny. Architektoniczny obraz miasta ksztaltowal sie od XVI do pocz. XIX w. pod wplywem niderlandzkiego manieryzmu, póznego baroku i klasycyzmu. Najwazniejsze zabytki to palace Christiansborg, Charlottenborg, Amalienborg, Rosenborg gielda z XVII wieku, oraz koscioly Sw. Piotra , Sw. Ducha i Marmurowy.

Osoby zainteresowane nawigacją już na samym początku znajdą coś dla siebie. W jednym z kanałów zacumowany jest latarniowiec Gedser, który po latach użytkowania zagościł w Kopenhadze, stając się atrakcją turystyczną.

Przed Pałacem Królewskim zobaczymy ceremoniał zmiany wachty królewskich gwardzistów.


Muzeum w pałacu zawiera zbiór ponad 600 eksponatów. Ten bogaty kompleks stanowi zaledwie ułamek atrakcji, które ukaże przed nami stolica Danii.
Wędrując po jej ulicach odwiedzimy również Katedrę NMP, kościół św. Mikołaja. Przemierzając zaś uliczki, którymi zostawimy za sobą centrum miasta, wejdziemy do krainy, która niejedną osobę zadziwiła.
Kopenhaga jest bogatym miastem zarówno pod względem liczby mieszkańców jak również mieszanką kultury i sztuki, od której nie można się odwrócić.

Przeciwwaga dla swietnej historii tego miasta stanowia rozkrzyczane i barwne ogrody lunaparku Tivoli. Tutaj tez mozna przespacerowac sie po najdluzszym deptaku pólnocnej Europy - ulica Strřget, znana m.in. z najmodniejszych sklepów.. Wieczorem warto zanurzyc sie w barwny swiat Nyhavn (starej dzielnicy portowej) i siedzac obok Malej Syrenki - nieodlacznego symbolu Kopenhagi, podziwiac zachód slonca nad Oresund.


Po barwnym zwiedzaniu miasta udamy się w kontynuację naszej podróży, do Goteborga.
Miasta leżącego w południowej Szwecji, na półwyspie Scania nad Sundem.


Goteborg powstał na przełomie XVI – XVII wieku, kiedy to panujący ówcześnie król Gustaw Adolf II nakazał założenie miasta w tym regionie, w celu uniezależnienia handlu szwedzkiego od panujących ceł duńskich. Stając się przy tym jednym z pierwszych miast Szwecji. Rozwój zawdzięcza nawiązywaniu kontaktow ze Wschodem oraz Chinami, importując materiału luksusowe dla tam tego okresu, m.in.: przyprawy, porcelana, tkaniny szlachetne oraz herbatę.


Architektonicznie miasto jest bardzo ciekawe. Do najstarszych świeckich budynków należy Kronhuset , spichlerz, który w latach 1643 – 1655 służył jako arsenał, skład broni i amunicji, jak również jako budowla obronna. Obecnie jest to miejsce, w którym odbywają się koncerty oraz próby orkiestry dętej - Göteborg Wind Orchestra .
Na placu miejskim Götaplatsen, znajdującym się przy głównej alei miejskiej, umiejscowiony jest jeden z głównych symboli Göteborga. Jest to fontanna z rzeźbą przedstawiającą mitologicznego władcę mórz i oceanów Posejdona. Statua autorstwa Carla Millesa, została odlana z brązu i ukończona 1927r.


Götaplatsen jest swoistym centrum kulturalnym miasta i to właśnie na placu znajdują się główne instytucje miejskie: Göteborgs Konserthus, Muzeum Sztuki, Stadsteatern (Teatr Miejski) oraz Göteborgs stadsbibliotek(Biblioteka Miejska). Muzeum Sztuki w Göteborgu w swej kolekcji posiada przedmioty datowane nawet na początek wieku XV. Nacisk kładziony jest na sztukę nordycką, ale można spotkać tam również dzieła takich osobistości jak: Rembrandta, Vincenta van Gogha, Pablo Picasso.


Na uwagę zasługuje również największy w Szwecji Ogród Botaniczny (Göteborgs Botaniska Trädgård). Powstał w roku 1919, jego całkowita powierzchnia wynosi 175 hektarów, uprawianych jest tu prawie 16 tys. gatunków roślin.
Do atrakcji miasta zaliczyć również należy Liseberg, będący największym parkiem rozrywki w Skandynawii, który został otwarty w roku 1923.


Płynąc juz w kierunku Polski przemierzymy kanał Falsterbo, w którym zmarznięty podróżnik będzie mógł się ogrzać w saunie portowej mariny.
Rejs zakończymy w Trzebieży, w której rozpoczęliśmy naszą morską podróż.

Ostateczną decyzję o trasie rejsu podejmie kapitan w oparciu i bieżącą prognozę pogody.

Wróć