Szczególnie Polecamy

Gdynia - Liepaja/Kalmar/Bornholm/Karlskrona - Gdynia

Cena: 990 PLN

Termin rejsu: 2019-11-28 - 2019-12-01

Manewrowanie jachtem na silniku

Cena: 599 PLN

Termin szkolenia: 2019-04-13 - 2019-04-14

Najbliższe Rejsy

100 godzin pod żaglami Borchardtem

Szczecin - Świnoujście

Cena: 1600 PLN

Termin rejsu: 2019-04-22 - 2019-04-27

XIII Sekstantowe Andrzejki

Gdynia - Gdynia

Cena: 990 PLN

Termin rejsu: 2019-11-28 - 2019-12-01

XIII Sekstantowe Mikołajki

Gdynia - Gdynia

Cena: 990 PLN

Termin rejsu: 2019-12-05 - 2018-12-08

Najbliższe Szkolenia

Manewrowanie jachtem na silniku

Cena: 599 PLN

Termin szkolenia: 2019-04-13 - 2019-04-14

Praktyczny kurs ratownictwa morskiego

Cena: 750 PLN

Termin szkolenia: 2019-06-21 - 2019-06-23

Rejsy

Darem Młodzieży do Antwerpii, na jedyny tego rodzaju rejs

Gdynia - Antwerpia

[dar_mlodziezy]


Widok Daru Młodzieży pod pełnymi żaglami nie jednemu żeglarzowi zapiera dech w piersi i też mało który żeglarz ma okazję poznać żaglowiec od przysłowiowej "podszewki" na morzu.

Dar Młodzieży jest szkoleniowym żaglowcem Akademii Morskiej w Gdyni. Szkolą się na nim przyszli nawigatorzy, mechanicy.
Podczas studiów przyszli marynarze odbywają na Darze Młodzieży praktyki i staże. Z tego też powodu żaglowiec nie jest czarterowany do użytku osobom z poza uczelni. Jednak raz w roku Akademia Morska organizuje rejs dla żeglarzy amatorów, którzy chcą zasmakować prawdziwego żeglarstwa na trzy masztowej fregacie.

Marcowy rejs jest wyjątkową okazją, aby pożeglować na największej polskiej jednostce, trzymasztowej Fregacie, Dar Młodziezy.

Podczas 12 dniowego rejsu żeglarze będą mieli wyjątkową okazję, aby poznać ten żaglowiec, pełnić wachty takie jak zawodowi marynarze. Rejs stanie się pierwszorzędną szkołą, podczas której każdy będzie miał okazję wejścia na maszty, pracując na rejach, możliwość sterowania ponad 100 m jednostką oraz uczestniczenia w szkoleniu pod żaglami przy wykonywaniu zwortów przez rufe i sztag.
Dodatkowo podczas rejsu przewidziany jest również konkurs szantowy między wachtami. Podczas żeglugi każda wachta będzie musiała przygotować autorską szantę, którą zaprezentuje przed Kapitanem, podczas "III-go Festiwalu Piosenki Szantowej Skagen 2013".

Wiosennie Dar Młodzieży pożegluje przez cieśniny duńskie, przedsionek Morza Północnego do Antwerpii.


Antwerpia jest największym flamandzkim (jest drugim po Rotterdamie największym w Europie portem morskim)i do tego najładniejszym miastem Belgii. Leży nad rzeką Skalda.
"Legenda mówi, że dawno, dawno temu, nad rzeką Skaldą (Schelde) żył olbrzym zwący się Druon Antigoon. Olbrzym kazał sobie płacić cło, od każdego kto się przez rzekę przeprawiał. Kto cła nie zapłacił temu Antigoon rękę ucinał i wyrzucał ją do rzeki. Dopiero rzymski żołnierz Silvius Brabo ośmielił się przeciwstawić olbrzymowi i w walce go pokonał. Odciął mu rękę i wrzucił do Skaldy."
W języku holenderskim "rzucić rękę" znaczy "hand werpen" i stąd miałaby pochodzić nazwa tego miasta AntWerpen.
Legendę przedstawia fontanna znajdująca się na rynku starego miasta.


Wędrując po Antwerpii na szczególną uwagę zasługuje Zamek Steen wraz z XII-wiecznąfortecą Steen.
Zamek powstał w latach 1200-1225 na brzegu Skalady i jest tym samym najstarszym budynkiem w mieście. Obecny wygląd różni się od pierwotnego. Przyczyną jest wielokrotne przebudowywanie kamiennej budowli. W całości materiałem konstrukcyjnym jest kamień i to właśnie od tego surowca, zamek przyjął nazwę, słowo "stin" oznacza kamień.
Umiejscowienie zamku pozwalało na kontrolowanie rzeki Skaldy.
Historia bajkowego zamku jest bardzo różnorodna. Wielokrotnie używany był jako więzienie, w którym drobni złodziejaszkowie oraz bogatsi złoczyńcy poddawani byli różnorodnym torturom.
Część zamku została zburzona,łącząc tym samym drogi do południowej i północnej części portu. Od 1952 roku znajduje się przy zamku Muzeum morskie, w którym można w nim obejrzeć prawdziwe stare barki, konstrukcje statków.


W Antwerpii urodził się Rubens, a jego dzieła można podziwiać w Muzeum mistrzaznajdującym się w dwóch sąsiadujących ze sobą kamienicach, będących ówcześnie własnością malarza.
Dodatkowo inne prace Rubensa, Halsa, van Dycka i Breugela oraz jego następców i uczniów znajdują się w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych .

Będąc w Antwerpii należy odwiedzić Dzielnicę Diamentów . Miasto to światowe centrum produkcji diamentów ozdobnych. W dzielnicy diamentów znajdują się szlifiernie, zakłady jubilerskie, hurtownie, firmy rzeczoznawcze. Nie jednej Pani oko rozpromienieje na widok tego drogocennego kamienia :)


Nadmorskie miasto słynie również ze złotego trunku.
Antwerpia jest dumna ze swojego własnego browaru piwa Koninck podawane w lokalach zwanych powszechnie "bolleke". Puby w Antwerpii są niepowtarzalne. Łączą w sobie przytulny wystrój, nietuzinkową dekorację oraz zastosowanie dębowych beczek jako stoliki dla klientów. Puby są wyjątkowym miejscem, w którym można posiedzieć, wypić piwo i posłuchać muzyki, często wykonywanej również na żywo. Najmocniejszym punktem jest jednak wybór piwa. W tradycyjnym pubie można go znaleźć nawet 300 gatunków od tradycyjnych chmielowych wyrobów, po piwka owocowe jasne i ciemne.

Wróć