Szczególnie Polecamy

Gdynia - Liepaja/Kalmar/Bornholm/Karlskrona - Gdynia

Cena: 990 PLN

Termin rejsu: 2019-11-28 - 2019-12-01

Szczecin - Bornholm - Świnoujście

Cena: 1600 PLN

Termin rejsu: 2019-04-22 - 2019-04-27

Najbliższe Rejsy

100 godzin pod żaglami Borchardtem

Szczecin - Świnoujście

Cena: 1600 PLN

Termin rejsu: 2019-04-22 - 2019-04-27

XIII Sekstantowe Andrzejki

Gdynia - Gdynia

Cena: 990 PLN

Termin rejsu: 2019-11-28 - 2019-12-01

XIII Sekstantowe Mikołajki

Gdynia - Gdynia

Cena: 990 PLN

Termin rejsu: 2019-12-05 - 2018-12-08

Najbliższe Szkolenia

Manewrowanie jachtem na silniku

Cena: 599 PLN

Termin szkolenia: 2019-04-06 - 2019-04-07

Manewrowanie jachtem na silniku

Cena: 599 PLN

Termin szkolenia: 2019-04-13 - 2019-04-14

Praktyczny kurs ratownictwa morskiego

Cena: 750 PLN

Termin szkolenia: 2019-06-22 - 2019-06-23

Rejsy

Zjawą po portach Litwy i Łotwy

Gdynia - Liepaja - Ventspils - Kłajpeda - Gdynia

[Zjawa_03]

Z nadmorskiej Gdyni, będącej oknem morskim na świat wyruszymy na wschód. Do państw bardzo rzadko odwiedzanych przez Polskich żeglarzy, nie wiedząc czemu. Wyjście z portu, żegluga po Zatoce Gdańskiej będzie doskonałym momentem, aby wdrążyć się w sztukę żeglarską, tak dla stałych bywalców pokładu jak tych, którzy postanowili spędzić chwilę czasu w inny sposób niż dotychczas.


Po miniciu Helu obierzemy kurs na Łotwę. Naszym celem będzie Liepaja.
Pierwsza osada w tym miejscu została założona przez plemię Kurów zajmujące się rybołówstwem (osada Lyva) , następnie została połączona z zakonem krzyżackim, przeistaczając się w osadę Libau. Na kartach historii Liepaja zahaczyła również o panowanie polskiego władcy. Zygmunt III Waza potwierdził prawa miejskie Liepaji w 1626 roku. Od II rozbioru Polski miasto było jedynym portem I Rzeczypospolitej, jednak po III rozbiorze zostało przyłączone do Cesarstwa Rosyjskiego. W XIX wieku port w Liepaji stał się kluczowym portem bałtyckim Rosji, który przyjmował towar z morza, zaś po wybudowaniu kolei również z całych terenów Rosji. Po II wojnie światowej port przestał pełnić funkcję handlową, został w nim utworzony duży port Marynarki Wojennej ZSRR z bazą nowoczesnych okrętów podwodnych. Jako port tajny port wojskowy, Lipaja była białą plamą na mapie. Pilnie strzeżono dostępu do niej zarówno z wody jak i z powietrza. Taki stan miał miejsce do roku 1991, zaś do 1994 roku Liepaja została opuszczona przez ostatnich sowietów, stając się strefą ekonomiczną, rozwijającą się prężnie.

Liepaja może poszczyć się piękną cerkwią, która w okresie komunizmu została przebudowana na halę sportową. Dziś stopniowo przywracany jest sakralny charakter tego miejsca, lecz w dalszym ciągu podłogę zdobi drewniany parkiet.
Kolejnym miejscem, którego nie można ominac bedąc w Liepaji jest więdzienie Karosta.W tym miejscu przetrzymywani i "resocjalizowani" byli marynarze, którzy dopuścili się pijaństwa, niesubordynacji lub zaniedbali swoje obowiązki. No więc droga załogo! Kto się ostatnio spóźnił na wachtę?? ;)


Opuszczając Liepaję skierujemy się wzdłuż wybrzeża do kolejnego nadmorskiego miasta na Łotwie. Ventspils leży u ujścia rzeki Vindawy i jest niezamarzającym portem, będącym miejscem przeładunkowym, turystycznym, kulturalnym, akademickim i rekreacyjnym. Miasto założone przez niemieckich kawalerów zakonu krzyżackiego, którzy u ujścia rzeki Widawy wybudowali zamek, wokół którego rozwijała się osada handlowa. Uzyskała ona prawa miejskie w 1378 roku. Już od tego czasu miasto stawało się ważnym portem, które po roku 1795 zostało włączone do Cesarstwa Rosyjskiego. Ventspils od XIX wieku stało się ważnym regionem kultury łotewskiej, ponadto przy swoich uliczkach posiada wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić.


Co należałoby zobaczyć w tym nadmorskim mieście? Przede wszystkim zamek kawalerów mieczowych z końca XIII wieku, który może poszczycić się bezcennymi malowidłami ściennymi. Rejon starego miasta charakteryzuje się zabudową w większości drewnianą. W parku Jurmala znajduje się otwarte muzeum kotwic oraz kolejka wąskotorowa. Miasto posiada również promenada Ostgals oraz skansen.Żeglując na południe ku ojczystym stronom, odwiedzimy jeszcze Litwę. Wpłyniemy do Kłajpedy,olbrzymiego portu znajdującego się nad Zalewem Kurońskim, u ujścia rzeki Dane. Starówka portu jest niewielka, ale zachwyca hanzeatyckim, skandynawskim charakterem. Na uwagę zasługuje XIX wieczny teatr, który był ulubionym miejscem Wagnera, a na jego balkonie po defiladzie w 1939 roku przemówienie wygłosił Hitler.


Kłajpeda przyciąga swoją nowoczesnością, którą dostrzega się na ulicach, jak również niepowtarzalnością nadmorskiego miasta. W gustownych knajpkach znajdujących się przy rzece Dane można przysiąść , wsłuchując się w delikatny łoskot fal uderzających o brzeg. Warto również odwiedzić tutejsze delfinarium, słynące z pokazów delfinów oraz fok. Urządzono je w starym forcie strzegącym kiedyś wejścia do portu. Niektóre foki pochodzą z naszego fokarium na Helu.

Z Kłajpedy pożeglujemy ku rodzimej Gdyni, gdzie rejs nas dobiegnie końca.


Zjawa to nie tylko historyczny jacht. Na jej wyposażeniu najdziecie także dwa spinakery, ponton z silnikiem. Zaś wnętrze skrywa 3 osobowe kabiny, łazienkę z prysznicem oraz dobrze wyposażony kambuz z ciepłą wodą. Dołącz do załogi!! Gwarantujemy, że atrakcji nie zabraknie!!

Wróć