Szczególnie Polecamy

Praktyczny kurs ratownictwa morskiego

Cena: 750 PLN

Termin szkolenia: 2019-06-21 - 2019-06-23

Gdynia - Liepaja/Kalmar/Bornholm/Karlskrona - Gdynia

Cena: 990 PLN

Termin rejsu: 2019-11-28 - 2019-12-01

Najbliższe Rejsy

100 godzin pod żaglami Borchardtem

Szczecin - Świnoujście

Cena: 1600 PLN

Termin rejsu: 2019-04-22 - 2019-04-27

XIII Sekstantowe Andrzejki

Gdynia - Gdynia

Cena: 990 PLN

Termin rejsu: 2019-11-28 - 2019-12-01

XIII Sekstantowe Mikołajki

Gdynia - Gdynia

Cena: 990 PLN

Termin rejsu: 2019-12-05 - 2018-12-08

Najbliższe Szkolenia

Manewrowanie jachtem na silniku

Cena: 599 PLN

Termin szkolenia: 2019-04-13 - 2019-04-14

Praktyczny kurs ratownictwa morskiego

Cena: 750 PLN

Termin szkolenia: 2019-06-21 - 2019-06-23

Rejsy

Zjawą na Bornholm, na wyspę Thora.

Gdynia - Christianso - Allinge - Świnoujście

[Zjawa_01]


Początek bałtyckiej, żeglarskiej przygody rozpoczniemy wraz z zaokrętowaniem w Gdyni, nadmorskim mieście, wybudowanym, aby zapewnić Polsce morskie okno na świat. Miasto, które rozciąga się wzdłuż Zatoki Gdańskiej, mające w swoim pięknie nadmorską kulturę i tradycję.
Po opuszczeniu mariny udamy się w kierunku pełnego morza, żeglując wpierw po Zatoce Gdańskiej, osłoniętej pasem Mierzei Helskiej. Będzie to początek wyprawy, podczas której przyjrzeć się będzie można Polsce z perspektywy kołyszącego pokładu.

Po opłynięciu Helu, obierzemy kurs na „Perłę Bałtyku”, wyspę Bornholm, należącą do Danii. Znajduje się ona w południowo-zachodniej części Bałtyku.


Stare podanie bornholmskie glosi, ze Thor – najwazniejszy bóg w mitologii dawnych Wikingów – najpierw stworzyl Danie, a potem z tego, co mu pozostalo – Bornholm. I rzeczywiscie: malenka wyspa miesci w sobie chyba wszystko, co istnieje w calej Danii. Lagodny klimat wyspy (nie bez powodu Bornholm nazywany jest „Majorka Pólnocy” czy „Perla Baltyku”), pelna kontrastów natura zawierajaca wszystko – od dramatycznych klifów, poprzez ogromny las (trzeci pod wzgledem wielkosci w Danii) do wielokilometrowego ciagu plazowego o drobnym piasku i lagodnych kapieliskach – co roku przyciaga wielu zeglarzy i zwyklych turystów.


Allinge jest jednym z najbardziej malowniczych portów Bornholmu. Kolorowe zabytkowe domy wybudowane kilkaset lat temu kontrastują ze skalistym wybrzeżem wyspy. Nad całością góruje masyw Hammeren wraz z majestatycznymi ruinami zamku Hammrhus. Budowę potężnego zamczyska zleciło arcybiskupstwo Lund (dziś miasto w Szwecji), które walczyło z tronem duńskim o prymat na wyspie, jako przeciwwagę dla królewskiej osady Lilleborg w lesie Almindingen. Gdy w 1259 r. wojska Kościoła zniszczyły królewski zamek Lilleborg w centrum wyspy, Hammershus stał się na wieki główną twierdzą i siedzibą władz Bornholmu.


Obok zielonej wyspy Bornholm mieści się archipelag skalistych wysepek Ertholmene, spośród których wybierzemy tę najbardziej urokliwą: Christiansø - stanowi ona obok Frederikso i Graesholm najdalej wysuniętą na wschód część Danii. Jest to miejsce niepowtarzalne w swoim charakterze, ponieważ na maleńkiej powierzchni mieści się tam ścisły rezerwat przyrody i liczne unikalne zabytki objęte ochroną, wśród których mieszkańcy wyspy wiodą normalne, współczesne życie.


Wyspę zamieszkuje na stałe zaledwie 100 mieszkańców; niewielka osada ma własną pocztę i szkołę, do której uczęszczają dzieci jedynie do siódmej klasy włącznie (późniejsza edukacja ma miejsce w innych szkołach Danii). Obok sklepu mieści się gabinet lekarza oraz miejscowa biblioteka. Christiansø posiada też własną elektrownię i wodociągi.

Ten niepozorny archipelag ma całkiem interesującą historię: początkowo był miejscem odwiedzanym przez rybaków, a w XVI wieku stał się punktem strategicznym w konflikcie między Danią a Anglią, zapewniającym Danii przewagę w walkach i sukcesy w rozbojach morskich – szczególne znaczenie wojskowe miała Twierdza wybudowana na połączonych wysepkach Federiksø i Christiansø. W latach 1725-1782 wyspy te stanowiły więzienie dla tzw. żelaznych więźniów skazanych na dożywocie. Charakter wyspy zmienił się diametralnie po roku 1855, kiedy to przekształcono ją w obiekt cywilny, zamieszkany przez byłych żołnierzy i ich rodziny.


Niepowtarzalność tego miejsca potęguje jego surowa przyroda - skalistość Christiansø i pobliskich wysepek została złagodzona roślinnością „importowaną” ze stałego lądu. I tak obok ciernistych krzewów, dzikich róż, tarniny rosnącej między skałami na wyspie rozwija się również roślinność południowo-europejska, głównie drzewa figowe i morwowe. Różniący się nieznacznie od innych regionów Danii klimat tych wysp sprawia, że roślinność dojrzewa tu później, a soczystość przyrody fascynująco kontrastuje z drapieżnością i surowością morza, które utrzymuje w ryzach całość krajobrazu. Tę baśniową scenerię uzupełniają rozmaite gatunki ptaków (m. in. alki), które mają tu swój rezerwat.


Żegnając się z Danią, obierzemy kurs ku polskiemu wybrzeżu. Wpłyniemy do Świnoujścia, w którym zakończymy nasz rejs.Zjawa to nie tylko historyczny jacht. Na jej wyposażeniu najdziecie także dwa spinakery, ponton z silnikiem. Zaś wnętrze skrywa 3 osobowe kabiny, łazienkę z prysznicem oraz dobrze wyposażony kambuz z ciepłą wodą. Dzięki jej niewielkim rozmiarom będziemy mogli zreazilować naszą trasę, wpływając do malowniczych portów Bornholmu.
Dołącz do załogi!! Gwarantujemy, że atrakcji nie zabraknie!!

Wróć